MANUÁL pro těhotné maminky
Pro maminky v očekávání sestavila Jitka Čejková
Proč některé ženy dokáží porodit snadno? A co pro to můžete udělat Vy?
- některé měly prostě štěstí (pohodový průběh porodu, skvělý personál a milé prostředí)
- některé to mají tzv. v genech, prostě rodí rychle a třeba i bezbolestně a ony samy to pak berou jako fakt, že to lze když tak rodila jejich mamka, babička...
- a některé se na porod dobře připravily - výběrem porodnice, lidí, informacemi, pohodou a cvičením v těhotenství
Moc bych Vám přála, abyste mezi tyto ženy také patřily!
A tak jsem se pokusila sestavit tento malý "manuál" s úplně nejzákladnějšími informacemi, které říkám maminkám při různých setkáních.
- Výběr porodnice... Jsou v nich veliké rozdíly. Uvědomte si, co Vy považujete za zásadní pro sebe a své dítě a podle toho hledejte, ptejte se.Toto je dobré probrat s někým, kdo zná porodnice ze své praxe. Ne, že v některé pracuje a nebo tam třeba 2x rodil, ale někdo, kdo jich zná víc v daném regionu, kdo tam doprovází k porodům - dula, porodní asistentka. Od nich se můžete dozvědět zásadní informace pro Vaše rozhodování. Na to stačí třeba i jen 1 konzultace.
- Jste-li z Prahy, tak je stále nutná registrace již od 14 týdne těhotenství v pražských porodnicích. Jiná města (i ta velká) to nedělají. A tak se v Praze s klidem zaregistrujte, to totiž vůbec neznamená, že v té porodnici pak musíte opravdu rodit, ale dá Vám to pohodu a čas na promýšlení, KDE pak budete chtít své miminko přivést na svět.
- Promyslete si svůj "tým" u porodu. Partner, porodní asistentka, dula, lékař.
- Cvičte. Ve skupině nebo individuálně. Obojí má své velké výhody a menší nevýhody. Skupinová lekce je lacinější, měla by Vás i příjemně naladit, ale pokud si necvičíte i doma, tak je třeba chodit pravidelně. Lepší je, když se cvičí jen v malých skupinkách cca 5-8 maminek kvůli správnosti provedení daných cviků. Skupinových těhotenských cvičení je hodně, takže vybírejte, zkoušejte a vnímejte své tělo a pocity. Nebo si nechte poradit.
- Individuální cvičení má nevýhodu vyšší ceny a potřebné "disciplíny", ale zase máte odbornou individuální kontrolu a šetříte čas dojížděním. A lekce si domlouváte podle svých časových možností.
- Najděte si nějakou skupinu těhotných, společná setkávání, kde se budete dozvídat různé informace a zároveň sdílet těhotenské starosti a radosti, získávat rady a podporu. A zase vybírejte podle pocitů a choďte tam, kde Vám bude dobře.
- Usmívejte se. Na sebe i na děťátko. Nejen že budete mít dobrou náladu a Vaše miminko se u Vás bude cítit dobře a v bezpečí, ale navíc nebudete mít v napětí svaly, které je důležité mít uvolněné pro snadný porod.
- Choďte hodně na procházky a naučte se vnímat svůj dech.
- Dobře a kvalitně jezte, vybírejte zásadité potraviny, zelené potraviny (zelený ječmen, chlorellu, spirulinu), semínka, mandle, pijte čistou vodu před jídlem.
- Celé těhotenství využívejte přínosu lněného semínka, lněného oleje a ke konci těhotenství maliníkový čaj.
- Pečujte o své tělo také zásaditými koupelemi.
- Užívejte si pravidelné masáže, které Vás krásně uvolní a pomohou tělu lépe zvládat zátěž rostoucího bříška. Výborně podporuje zdravé těhotenství reflexní masáž chodidel. Ideálně si najděte maséra, který se specializuje na těhotné ženy.
- Najděte si a absolvujte praktickou a nezávislou přípravu k porodu. Toto nepodceňujte! Stačí až v 2.polovině těhotenství, abyste si důležité informace pamatovaly (nebo Váš partner). Kurzy v porodnicích mohou být také zajímavé, ale dozvíte se tam převážně jejich postupy, rutiny, ale Vy chtějte vědět víc - co a jak má opravdu být ke spokojenosti Vaší a Vašeho miminka...
- Pokud budete pozvána na vyvolání porodu - hodně se ptejte, zda je to opravdu už neodkladné, popř. si najděte reflexní masáž, která velmi často zabere a napomáhá k pohodovým porodům.
- Hledejte pediatra, který Vám bude vyhovovat.
- Využijte možnosti poradny také u porodní asistentky ne jen u lékaře nebo v porodnici. Pravděpodobně budete mile překvapena.
- Zajímejte se o kojení, nemusí to být tak samozřejmé, jak si často těhulky myslí. V případě plochých nebo vpáčených bradavek noste formovače.
- Užívejte si pravidelných společných rituálů, chvilek s partnerem a Vaším miminkem v bříšku, využijte hudbu, doteky, vůně...
- Čtěte pozitivní těhotenské knihy, weby, porodní příběhy.
- Mějte kontakty na tzv. záchrannou síť - porodní asistentku, laktační poradkyni, dulu, fyzioterapeuta, maséra... Potřebné lidi, kterým můžete kdykoliv v případě potřeby o jakoukoliv konzultaci, pomoc, zavolat a poradit se.
Odkazy:
Česká Asociace Dul - informace o dulách v ČR
www.mojedula.cz - sdružení České duly
www.unipa.cz - Unie porodních asistentek
www.iham.cz - Hnutí za aktivní mateřství
www.azrodina.cz - informační portál (nejen) pro rodiče
www.pdcap.cz - porodní dům U Čápa
www.ijinak.cz - výborné info o porodnictví v ČR
www.materstvi.cz - A centrum Praha
www.byznysnaporodech.cz - dobré rady, k zamyšlení...
www.happy-family.cz - porodní asistentka Jana Dvořáková
www.mamila.sk - slovenská laktační liga
www.kojeni.cz - laktační liga
www.rodina.cz/LLL - Liga La Leche (informace o kojení)
www.aperio.cz - občanské sdružení pro rodiče
www.dona.org - duly v zahraničí
www.ferovanemocnice.cz - projekt ligy lidských práv
www.emimino.cz - informace o těhotenství, mateřství, dětech atd.
www.cenap.cz - přirozené plánování rodičovství, antikoncepce, neplodnost
www.tulenik.cz - internetový obchod (plenky, oblečky, šátky, přírodní kosmetika...)
www.ranapece.cz - podpora a pomoc rodinám, kterým se narodilo dětátko se zrakovým nebo kombinovaným postižením
www.hostcz.org - o.s., které pomáhá rodičům v péči o děti v náročné situaci
www.nedoklubko.cz - sdružení rodičů a přátel nedonošených dětí
www.rozalio.cz - o.s. rodičů zabývající se očkováním
www.geburtshaus-felber.at - porodní dům v Grazu, Rakousko
www.pribehyproivanu.cz - náměty pro těhotenství, porod, poporodní období... Jaká je ta naše porodní realita...???